Piątek 27 Listopada 2020 - Franciszka, Kseni, Maksymiliana
aktualności kontakt

Menu

 

BIP PSM Kościerzyna

Archiwum - III Kaszubskie Prezentacje Skrzypków 19 X 2009

III Kaszubskie Prezentacje Skrzypków 19 X 2009

         III Kaszubskie Prezentacje Skrzypków – uczniów klas II i III szkół muzycznych regionu pomorskiego, połączone ze spotkaniem metodycznym dla nauczycieli gry na skrzypcach odbyły się w naszej szkole 19 X 2009 r.

       Pieczę metodyczną nad III Kaszubskimi Prezentacjami Skrzypcowymi sprawowała mgr Helena Ostapowicz - pani ekspert CEA.

          Gościliśmy 13 młodych adeptów sztuki skrzypcowej, uczniów klas II i III - przedstawicieli 9 szkół regionu pomorskiego: PSM I st. w Malborku, PSM Ist. w Pucku, PSM I st. Tczew - filia w Pelplinie, PSM I st. w Starogardzie Gdańskim, ZSM w Gdańsku - Wrzeszczu, PSM I i II st. Słupsk - filia w Sławnie, PSM I st. w Kartuzach, PSM I st. w Gdańsku - Orunii oraz z PSM I st. w Kościerzynie.

   Podczas przesłuchań w formie koncertu wszyscy uczestnicy prezentowali dwie kompozycje: utwór dwudźwiękowy wybrany spośród kompozycji prof. Sławomira Tomasika oraz utwór dowolny. Koncert zakończył się omówieniem występów dzieci oraz wręczeniem dyplomów uczestnictwa oraz upominków (każdy otrzymał płytę z koncertami skrzypcowymi oraz kaszubski dzwonek).

          Atrakcyjną częścią programu III Kaszubskich Prezentacji Skrzypcowych były warsztaty skrzypcowe dla uczniów klasy II i III, które poprowadziła pani mgr Helena Ostapowicz. Dzieci pracowały z piosenkami dwudźwiękowymi prof. Sławomira Tomasika: "Małe grzybki" oraz "Kołysanka marynarska".

         Na zakończenie III Kaszubskich Prezentacji Skrzypcowych na dzieci czekała niespodzianka w postaci spotkania z p r a w d z i w y m i  p s z c z o - ł a m i, które poprowadził p. Józef Ostapowicz.

 Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Józefa - prawdziwego pszczelarza o bardzo pracowitym, zorganizowanym życiu tych bardzo pożytecznych owadów. Po tak niezwykłym spotkaniu zakończonym degustacją słodkiego miodu, niejeden uczeń poczuł się zachęcony do lepszego zorganizowania swojego czasu i do pracowitości.

         Nauczyciele tymczasem wysłuchali wykładu pani mgr Heleny Ostapowicz na temat: "Dwudźwięki a rozwój gry młodszych skrzypków". Wszyscy mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami z zakresu pracy nad dwudźwiękami.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z foto - relacją  w Galerii

Opracowanie: M. Flisikowska

dodano dnia: 06.11.2009

powrót

wykonane przez: www.derwi.pl
Państwowa Szkoła Muzyczna Kościerzyna